Tarihçe

Küba’da, siyasal, sosyal ve iş alanlarındaki toplam 25 yıllık tecrübesinden sonra, 2016 yılında yaşanan tarihi gelişmelerin de etkisiyle, Gökhan Eşeli sadece adaya uzmanlaşan şirketimizi kurmuştur. Böylelikle, Momentum Cuba uluslararası iş dünyasındaki yerini aldı.

Sağlık ve biyoteknoloji alanında uzmanlaşan vizyoner, dinamik ve icraat odaklı bir şirketiz.

Küba sistemindeki geçmiş deneyimlerimiz, her gün sahada olmamız, ülkenin gerçeklerine saygı duyarak anlamamız temel gücümüzdür. Bu gücümüzü, uluslararası bilgi birikimimizle birleştirme becerimiz bizi benzersiz kılıyor.

Biz

Momentum Cuba, insan hayatını çeşitli hastalık türlerine karşı koruyan ve tedavi eden ürünlere sahip bir sağlık ve biyoteknoloji şirketidir. Ürünlerimiz şu şekilde kategorize edilir:

 1. Gıda Takviyeleri
 2. Dermokozmetikler
 3. İmmünoterapiler

Ekibimiz, immünoloji (tümör-moleküler), dermatoloji, onkoloji, genetik mühendisliği ve doğal tıp gibi önemli sağlık hizmetleri alanlarına odaklanan bilim insanları ve doktorlardan oluşmaktadır.

Momentum Cuba, Havana ve İstanbul’da iki merkez ofisi ile faaliyet göstermektedir. Üçüncü tesisimiz, bilimsel teknoparkta bulunan AR-GE ve üretim laboratuarımızdır.

Küba Sağlık Sistemi’nin sunduğu tüm tedavi programlarını, örneğin: kanser tedavisi, nörolojik rehabilitasyonlar ve daha fazlasını da sağlıyoruz.

Kısacası, Momentum Cuba insanların daha uzun ömürlü olmaları için durmadan çalışıyor.

Bağışıklık Sistemi

Ürünlerimizin çoğu; protein, hücre ve organlardan oluşan karmaşık yapıdaki bağışıklık sistemini farklı mekanizmalarla harekete geçirir ve güçlendirir. Güçlü bir bağışıklık sistemi, en yaygınından (ör: grip) en karmaşık (ör: kanser) hastalığa karşı güçlü bir savunmaya eşittir.

Ürünlerimiz aracılığıyla bağışıklık sisteminin düzgün çalışması, nihayetinde hastalıkların önlenmesine ve tedavi edilmesine yol açacaktır. Bağışıklık sistemi modülatörlerimiz ve güçlendiricilerimiz, insanları biyolojik olarak daha genç yapmak için yaşlanma sürecini tersine çevirir.

Küba

Küba’nın, tıp alanındaki başarıları uzun bir geçmişe dayanır. Küba, sarıhumma üzerine yaptığı araştırma sonucu 1903’te Panama Kanalı’nın kaderini değiştiren Carlos J. Finlay gibi birçok dünya çapında doktor yetiştirmiştir. 1959 Devrimi’nden sonra, Halk Sağlığı Hizmetleri ve ardından Ulusal İlaç Endüstrisi’nin oluşturulması, Küba Hükümeti’nin öncelikleri haline gelmiştir.

Küba’nın sağlık alanındaki en önemli başarıları:

 • Dünyada en düşük bebek ölüm oranlarından biri
 • Kişi başına en yüksek doktor oranı
 • Dünya çapındaki en büyük tıp fakültesi
 • ABD ve çoğu batı ülkesinden daha yüksek yaşam beklentisi
 • Rakipsiz aşılar (diyabet, kanser, bağışıklık sistemi ve daha fazlası)
 • Anneden çocuğa HIV ve frengi bulaşmasına son veren ilk ülke
 • 58 yılda 163 milyon haneye şifa sağlamak için 165 ülkeye 400.000 sağlık çalışanı gönderildi
 • Covid-19 salgını sırasında Kübalı doktorlar 27’den fazla ülkede görev yaptı
 • Küba tıbbı, ağır Covid-19 vakalarının %80’ini iyileştirirken, Avrupa ve ABD’de ağır hastaların %80’i ölmüştür.
 • Küba biyoteknolojisi birinci sınıf kabul edilmektedir

Küba Bilimi Hazinedir

Momentum Cuba, insan hayatını çeşitli hastalık türlerine karşı koruyan ve tedavi eden ürünlere sahip bir sağlık ve biyoteknoloji şirketidir.