“Küba Sağlık Bakanlığı’nın resmi temsilcisi olarak,
ülkenin sunduğu her türlü tedaviyi uluslararası hastalara sağlama lisansına sahibiz.”

Kanser Tedavisi

Küba tıp biliminde genetik mühendisliği alanındaki son gelişmeler, birkaç etkili kanser aşısı (immüno-terapisi) üretti:

 • Baş, boyun ve gastrointestinal kanser (GI) için CIMAher veya Nimotuzumab
 • CIMAVAX-EGF (küçük hücreli dışı akciğer kanseri)
 • Vaxira veya Racotumomab (küçük hücreli dışı akciğer kanseri)

Hastalığın ileri evrelerinde bile önemli etki gösteren bu aşıların duyurulmasından sonra, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Küba’yı “kanseri ölümcül bir hastalıktan kronik bir hastalığa dönüştüren” bir ülke olarak nitelendirdi.

Küba, kanseri verimli bir şekilde iyileştirmek için başka tamamlayıcı bağışıklık tedavilerine ve doğal ürünlere de sahiptir.

Momentum Cuba, kanser tedavisinde maksimum etkiyi sağlamak için en uygun protokolleri tasarlama konusunda deneyimlidir.

Nörorehabilitasyon

Küba’da Nörolojik Restorasyon, temelde iki ana tedavi programı aracılığıyla yürütülür: “Nörolojik Rehabilitasyon veya Restorasyon” ve “Genel Biyolojik Restorasyon”.

Esas olarak tedavi edilen nörolojik hastalıklar şunlardır:

 • Parkinson hastalığı ve diğer hareket bozuklukları
 • Kranial beyin travması
 • Omuriliğin travmatik yaralanmaları
 • Beyin yaşlanmasına bağlı değişiklikler
 • Alzheimer hastalığı
 • C.N.S. Tümörleri
 • Serebral anoksinin komplikasyonları
 • Serebral palsi
 • Nöromüsküler ve periferik sinir bozuklukları
Bağımlılık Rehabilitasyon Programı

Onlarca yıllık tıbbi deneyime sahip olan Küba, insanlara madde bağımlılığı ve diğer tüm bağımlılıklarıyla mücadelelerinde yardımcı olmak için tasarlanmış kapsamlı destek sistemi nedeniyle dünya çapında tanınmıştır.

Bu iyi yapılandırılmış program, modern bilişsel davranış ve grup terapi yöntemlerini kullanarak üç aylık bir tedavi ve rehabilitasyondan oluşur. Hastalar, detoksifikasyon ve rehabilitasyonun faydalarını tam olarak deneyimlemek amacıyla, alkol ve ağır dahil tüm uyuşturucu bağımlılıklarından uzaklaşmak için gerekli sosyal kontrol mekanizmalarının geliştirilmesinde profesyonel yardım alırlar. Tedaviler, uzman yönetici ekipler ve çok branşlı personel tarafından denetlenir.

Diyabetik Ayak Ülseri Tedavisi

Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Merkezi (CIGB), şiddetli diyabetik ayak ülserinin tedavisi için Heberprot-P adlı ilacı geliştirmiştir. Heberprot-P, ana bileşeni olarak Epidermal Büyüme Faktörü (EGF) içerir. İlaç parenteral (doğrudan yaraya ve lezyon içi enjeksiyonlar) olarak uygulanır. İlaç lezyonların ilerlemesini engelleyerek, iyileşmesini sağlar. Yaklaşık 200.000’den fazla diyabetik ayak ülseri hastası, ampütasyon riskini %75 oranında azaltan Heberprot-P ile başarıyla tedavi edilmiştir.

Ortopedik Cerrahi Uygulamalar

Bu program, ortopedik bakım ve travmatolojiden spor tıbbına, protez geliştirme ve ortez tekniklerine kadar uzanan ileri tedavileri içerir.

Retinitis Pigmentosa

Retinitis Pigmentosa, retina dejenerasyonuna neden olan ve yavaş ilerleyerek görme kaybına yol açan kalıtsal bir göz hastalığıdır. Yetişkinlerde genetik kökenli körlüğün ilk sebebidir.

Bu hastalıkla ilgili sürekli ilerleme kaydedilmesine rağmen, görmeyi geri kazandırmak için etkili tedaviler sağlanamamıştır. Ancak, Kübalı uzmanlar, teknik bir ameliyatı diğer tedavilerle birleştirerek alternatif bir yöntem yarattılar. Bu tedavi yöntemi 20 yıldan fazla bir sürede geliştirilmiştir. Küba’nın tedavi yöntemi, hastalığı ortadan kaldırmasa da yüzlerce hastada Retinitis Pigmentosa’nın ilerlemesini ve körlüğün durdurulmasını başarmıştır.

Küba Bilimi Hazinedir

Momentum Cuba, insan hayatını çeşitli hastalık türlerine karşı koruyan ve tedavi eden ürünlere sahip bir sağlık ve biyoteknoloji şirketidir.