Küba Komünist Devrimi’ne aykırı değerleri temsil eden üç önemli ikon 2016 ilkbaharında Havana’yı ziyaret etti.

ABD Başkanı Obama, yeni dünya düzeninin en önemli siyasetçisi ve Küba’nın ‘’bir numaralı düşmanı’’nın lideri…

Rolling Stones, ‘’düşmanın’’ kültürünü ve lisanını öğrettiği için bir zamanlar Küba’da yasaklanan rock müziğinin ikonları…

Chanel, komünizmde bulunmayan hatta tamamen karşıtı bir sektörü temsil eden dünyanın bir numaralı lüks moda markası…

Söz konusu üç ikon, sosyalist Küba için “Mahşerin Üç Atlısı” gibi görünmekteydi. Tüm bu gelişmelere ilaveten, bugüne kadar 10 ABD Başkanı’na karşı direnmiş olan Küba Devriminin efsanevi lideri Fidel Castro Kasım 2016’da vefat etti.

Tarihin değiştiği anlara şahit olabilmek geri çevrilemez bir davettir. Belgesel, adanın 1961‘deki Domuzlar Körfezi Çıkarması’ndan sonraki en tarihi anını Küba’lıların gözünden anlatmaktadır. Küba gerçekten açılıyor mu? Küba’lılar bu olayları ve geleceklerini nasıl görüyorlar?

Tamamen güncel, bununla birlikte zamana yenik düşmeyecek tarzda, her kesimden Kübalılarla daha önce hiç yapılmamış Batı tarzı röportajları da içeren, yerel bakış açısı sunulmaktadır. Ünlüler, sokaktaki insanlar, hükümet yetkilileri, aktörler, şarkıcılar, gazeteciler, tasarımcılar, mankenler, rockçılar Havana’nın büyüsü içinde çekilen tarihi görüntülerle yansıtılmaktadır.

Milenyumda Küba hakkında çekilen en iddialı belgesel… Aynı zamanda Küba’yla ilgili son derece bilgilendirici, dokunaklı ve keyifle izlenecek bir yapıt.

Politikanın, eğlence ve modayla bir araya geldiği adeta bir Küba “Vanity Fair” hikayesi.